در این مقاله قصد داریم مراحل تولید نایلون یا در واقع صفر تا صد تولید نایلون و نایلکس را شرح دهیم.

امروزه از محصولات پلاستیکی مانند نایلون، نایلکس، پلاستیک دسته دار، کیسه فریزر، نایلون شیرینگ ، نایلون گلخانه ای ، سفره یکبار مصرف و  غیره به دفعات در طول شبانه روز استفاده میکنیم.
در این بخش به توضیح مواد اولیه نایلون و نایلکس، مراحل تولید نیلون و نایلکس و به انواع و اقسام آن خواهیم پرداخت.

مواد اولیه نایلون و نایلکس

تمامی محصولات پلاستیکی نایلون و نایلکس نیز از مواد اولیه پتروشیمی تولید می شود. نایلون ها از پلیمرهای ترکیبی و پلی آمیدها ساخته می شوند. گرانول های پلی اتیلن و نایلون طبق فرمولی که تولید کننده برای محصول خود در نظر گرفته است با هم ترکیب شده و وارد چرخه تولید نایلون می شوند.

یکی از رایج‌ ترین مواد اولیه در تولید نایلون و نایلکس، پلی اتیلن سنگین است. اما همیشه از پلی اتیلن سنگین استفاده نمی‌ شود، بلکه حدود 80 درصد آنها از این جنس ساخته شده و 20 درصد باقی مانده نایلون‌ ها، از اتیلن سبک ساخته شده‌ می شوند.

فرایند تولید نایلون و نایلکس

برای تولید نایلون و نایلکس ابتدا پس از تهیه مواد اولیه پتروشیمی مورد نیاز (گرانول های پلی اتیلن و نایلون طبق فرمول خاص تولیدکننده)، آنها را درون دستگاه های مخصوص که به آن قیف نیز می گویند ریخته میشود (ماشین اکسترودر) و سپس قیف مواد اولیه سرد را به سمت سیلندر و المنت ها جهت آب شدن مواد اولیه میفرستند زیرا المنت ها عملیات ذوب شدن این مواد را به عمده گرفته اند.

مواد اولیه ذوب شده به سمت جلو حرکت میکنند و به سیلندری که دارای قالب حلقوی مانند است و سیلندر ماردون راه پیدا میکنند. به حالتی که پلاستیک یه شکل خمیری شکل درمی آیند اکسترود به معنای بین بردن سوراخ ها و منافذ می گویند.

ماردون ها پلاستیک خمیری شکل را به دای می رساند.دای دستگاهی است که پلاستیک خمیری شده را به لایه های نازک تبدیل می کند و سپس برای اینکه نایلون تغییر حالت ندهد به همین شکل به سمت بالا به حرکت خود ادامه میدهند تا نایلون ها توسط تولید کننده های هوای خنک که به آن خرطوم نیز میگویند سرد شوند تا دیگر به هم نچسبند.

اندازه عرض نایلون های تولید شده به میزان شدت باد سردی که توسط خرطوم ها به نایلون ها میخورند بستگی دارد. هرچه شدت این باد بیشتر باشد عرض نایلون بیشتر شده و ضخامت نایلون کتر خواهد شد و بلعکس هر چه شدت باد کمتر باشد عرض نایلون نیز کمتر خواهد شد.

در این مرحله دیگر پروسه تولید نایلون به اتمام رسیده است و حالا نوبت برش خوردن و سپس رول شدن آنها رسیده است. نایلون ها برای رول شدم توسط غلطک بالا رفته سپس توسط غلک دیگز از طرفی دیگر به سمت پایین می آیند و مراحل رول شدن نایلون نیز به پایان می رسد و در آخر نیز بته به نوع نایلون مثلا دسته دار بودن یا مدل آن مانند نایلون با مصرف خانگی برای دوخت آماده می شوند و یه سمت کوره دوخت هدایت می شوند.

نایلون های دسته دار، دسته ها به دو طرف نایلون با توجه به الگوی آن دوخت می شوند و یا نایلون ها و کیسه فریزر ها رک طرف آن دوخت و طرف دیگر آزاد است. نلیلون ها با استفاده از دستگاه های مدرن و با چشم الکترونیک این پروسه را انجام میدهند.

و در نهایت محصول های نهایی آماده و بسته بنده و روانه بازار خواهد شد. لازم به ذکر است کیفیت محصول تولید شده بستگی به مرغوبیت مواد اولیه پتروشیمی، کیفیت و دقت ماشین آلات دارد تا بتوان یک محصول با کیفیت بالا را به بازار ارائه داد.

تفاوت نایلون و نایلکس

در زندگی روزمره همه ما از نایلون و نایلکس به تعداد دفعات استفاده می کنیم ولی اکثرا به دلیل کاربرد یکسان آن تفاوت نایلون و نایلکس را از نظر جنس و کیفیت و ظاهر نمیدانیم. تفاوت نایلون و نایلکس عبارتند از:

  1. نایلون جنس شفاف و براق و نرم دارد.
  2. نایلكس جنس خشك و مات دارد.
  3. جنس نایلكس با ضخامت بسیار كم است که تعداد هر برگ در یك كیلو زیاد است.
  4. جنس نایلون با ضخامت بیشتر است و تعداد هر برگ در یک کیلو کم است.

جهت مشاوره رایگان درباره مراحل تولید نایلون و همچنین سفارش نایلون با توجه به ابعاد و کیفیت درخواستی شما می توانید با شرکت شیمی پلاست پلیمر گستر تماس و مشاوره رایگان بگیرید.

شرکت شیمی پلاست پلیمر گستر تولید کننده انواع نایلون، نایلکس، نایلون های چاپی، نایلون عریض، نایلون شیرینگ، فیلم استرچ، نایلون آبیاری و گلخانه ایی با توچه به نیاز مشتری و پخش به صورت عمده یا خرده با کیفیتی رقابتی با همکاران و قیمتی مناسب می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *